Telif Hakkı Kaç Sene Geçerlidir? diye kendimize sorduğumuzda eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıl geçerlidir.

Eserin sahibi tüzel kişiyse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır. Sahibinin ölümünden sonra alenileşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır.telif-hakki-kac-sene-gecerlidir

Eserin sahibi belli değilse, koruma süresi eserin aleniyet kazanmasından itibaren 70 yıldır.

Telif Hakkı Koruma süresi eserin alenileşmediği sürece işlemeye başlamaz.

Eserlerin Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklarda sona erer. Bu sebeple koruma süresi dolmuş eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın serbestçe kullanılabilir.

Telif Hakkı Nasıl Korunur ?

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan eserler, eserin yaratıldığı andan başlayan doğal bir korumadan yararlanır. Eserin herhangi bir kuruma kayıt (tescil) ettirilmesine ya da onaylattırılmasına gerek yoktur.

Ancak eser üzerindeki hakların korunması ve özellikle hak sahipliklerinin belirlenmesinde ispat kolaylığı sağlanması amacıyla bazı işlemlerin yapılması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Telif Hakkı Nedir? başlıklı makalemizde Eser Telif Hakkı Nedir ?, Patent Telif Hakkı ve Bandrol Nedir ? ve Telif Hakkı Nedir Kısaca hakkında bilgiler verilmektedir.