Patent Tescili veya Patent Tescil kavramı “Açık Olmak” anlamındaki Latince “Patere” fiilinden gelmektedir. Patentli bir buluş; alınıp, satılabilen, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelmektedir.

Patent Tescil ya da Patent Tescili alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurmaktadır. Türkiye’de alınmış bir patent tescili, sadece Türkiye içinde hak sağlamaktadır. Patent tescilli ürünleri başkalarının Türkiye’ye ithal etmesi durumunda, hak sahibine ithali durdurma hakkı da vermektedir.

Patent Tescil Hakkı devlet tarafından T.C TÜRK PATENT ve MARKA KURUMU aracılığıyla verilir ve kanunlarla korunmaktadır.Bir fikriniz/buluşunuz var ve bunu sanayiye uygulanabilir hale getirmek,  fikriniz üzerinden iş kurmak, uygulamaya yönelik çalışmak ve üretime geçmek istediğinizde karşılaşacağınız en büyük sorun sizden önce bir başkasının sizin fikrinizi kullanması ve taklit etmesidir. Bu tür bir riskin önüne geçmenin en önemli adımı patent tescili almaktır.

Patent Tescil alarak fikrinizi, sizin izniniz olmadan uygulamak isteyen 3. şahıslara karşı  koruyabilirsiniz.

Patent Tescili veya Patent Tescil Korumasına yönelik mevzuatta ;

“Buluş sahibine buluşunu kullanması, uygulaması ve üretmesi ve 3. şahısların kullanmasını engellemek için devlet tarafından belli bir süre tanınan tekel hakkı” patent tescili olarak tanımlanmaktadır.

Patent tescil için ortada bir buluş olması gerekmektedir.  Buluş nedir sorusunu da kısaca sanayinin her alanında karşılaşılan bir sorunu çözmek üzere geliştirilmiş teknik çözümler olarak tanımlayabiliriz. İhtiyaçtan doğan buluşlar mevcut yöntem, usul veya ürün için geliştirilmiş daha avantajlı, kullanıcının faydasını üst düzeye çıkartma amacı taşımaktadır. Buluşların çözüm üretim alanına tarım faaliyetleri de dâhildir.

Bir buluşun da Patent Tescili ‘ne veya Patent Tescil ‘e konu olabilmesi için 3 ana özelliği taşıması gerekmektedir.

Yenilik, tekniğin bilinen durumunun aşılması ve sanayiye uygulanabilirlik şartlarını bir arada taşıyan buluşlar patent tesciline dâhil edilmektedir.

Patent tescili almak, fikrinizi dünya çapında koruma altına almak değildir. Hangi ülkede koruma istiyorsanız o ülkeler için patent tescil başvurusu yapılması gerekmektedir. Patent tescili ülkesel dir.

Patent Tescili Ülkemizde ise;

İncelemeli Patent koruması ile sağlanmaktadır.

PATENT ARASTIRMA FORMU İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir önceki yazımız olan Patent Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.