Fikri Mülkiyet Hukuku Yüksek Lisans Programı 2016-17 Döneminde Başlıyor…

Türk Patent Enstitüsü, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) ve Bilkent Üniversitesi işbirliğinde ülkemizde ilk defa açılacak olan Fikri Mülkiyet Hukuku Yüksek Lisans Programına ilişkin çalışmalar tamamlandı.fikri-mulkiyet-hukuku

Yüksek Lisans programına ilişkin Mutabakat Protokolü, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah ATALAR tarafından 22 Mayıs 2015 tarihinde imzalanmıştı.

WIPO işbirliğinde dünya çapında gerçekleştirilen kısıtlı sayıdaki yüksek lisans programları arasında yer alan program Türkiye’de de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Uluslararası nitelikteki programın tamamı İngilizce verilecek ve yabancı öğrencilere de açık olacak.

2016 Şubat ayı içerisinde duyurularak, öğrenci kayıtlarına başlanması planlanan Program, lisansüstü eğitimle, fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda, ülkemizin üst düzey eğitimli insan kaynağı ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

İngilizce dilinde gerçekleştirilecek olan programa katılacak öğrenciler, programı tamamladıklarında fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında uluslararası hukuk ve uygulamaları da içeren yüksek düzeyde bilgilerle donanmış olacaklar.

Program, yenilikçi fikri ürünlerin, tasarımların, buluşların, dünya markalarının ortaya çıkması yönünde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sağlanan desteklerin, Türk Patent Enstitüsü ile WIPO arasında başlangıcı 2010 yılına uzanan müzakereler sonucunda, akademik düzeyde de sağlanmasına ilişkin bir örnek olarak gösterilebilir.

Program ülkemizdeki sınai mülkiyet sisteminin daha da güçlenmesine hizmet edeceği gibi Türkiye’nin sınai mülkiyet konusundaki uluslararası itibarına da önemli katkılar sağlayacaktır.