Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa İç Pazar Uyum Ofisi (OHIM) işbirliğiyle yapılan çalışmalar sonucu, 16 Mart 2015 tarihinden itibaren endüstriyel tasarım tescil verilerine Designview araştırma veritabanından erişilebiliyor. designview

Türk Patent Enstitüsü ile birlikte Designview’e katılım sağlayan Ofis sayısı 28’e yükseldi. Türk Patent Enstitüsü tarafından sağlanan 450.000 tasarım ile Designview veritabanındaki tasarım sayısı 4.1 milyona ulaştı.

19 Kasım 2012’de hizmet vermeye başlayan Designview’de daha çok İspanya, Almanya ve İngiltere kullanıcıları olmak üzere, 139 ülkeden 920.000 araştırma gerçekleştirildi.

Tasarımcılar ya da ilgili herkes internet üzerinden Designview aracılığı ile ücretsiz tasarım araştırması yaparak OHIM ve Ulusal Ofislere ait tasarımlara erişebilirler.

Endüstriyel tasarım koruması için başvuru yapmak isteyen tasarımcılar, Designview veritabanıyla tasarımların yeniliğini inceleyebilir, Avrupa’daki mevcut tasarımlar ve pazar eğilimlerini kontrol edilebilirler.

Bir önceki yazımız olan WIPT World Patents Trademarks Hakkında Uluslararası Marka Patent Tescil Sahibi Müşterilerimizin Dikkatine !!! başlıklı makalemizde WIPT World Patents Trademarks hakkında bilgiler verilmektedir.