Barkod Tescil ve Tescili bilindiği üzere ürünlerin üzerlerindeki siyah uzun çizgilerden oluşan numaralanmış kodlardır. Her ürün için gerekli bir işlem olan barkod her işletmeye farklı kod numaraları verilmektedir.barkod_tescili

Ürünlerin daha rahat ve yurt dışı pazarı ve iç pazarda daha rahat alımı satımı yapılabilmesi için barkod tescili alan firmalar ürünleri üzerindeki işlemleri rahatlıkla kontrol edebilmektedirler.

Barkod tescili firmaya özel olarak verildiği gibi bu başvurunuzun yapıldığı tarihten itibaren her yıl barkod üyeliğinizi yenilemeniz gerekmektedir.

Barkod tescili başvurudan yaklaşık üç iş günü içerisinde neticelenir ve belgeniz tarafınıza iletilir.

Almış Olduğunuz Barkod numarasını buradaki Kontrol Basamağı Hesaplama linkinden Kontrol edebilirsiniz.

Barkod Üyelik Aidat İşlemlerine buradaki linkden ulaşabilirsiniz.

Barkod Tescil veya Tescili İçin Gerekli Belgeler ;

1-) Başvuru Formu (Ek-1)

2-) Noterden Onaylanmış Taahhütname (Ek-2)

3-) Faaliyet Belgesi veya Hangi Odaya Kayıtlı ise Sureti

4-) 2016 Yılına Ait Gelir Tablosu Muhasebe Onaylı veya Firma Yeni Kurulmuş ise 2017 yılına Ait Kuruluş Gazetesi Gerekmektedir.

5-) Sisteme Giriş Ücreti Banka Dekontu

Not: TOBB tarafından istenen tüm belgeler veya evraklar ıslak imzalı olmalıdır. ( Fotokopi veya Mail ile Gelen Evraklarla Kesinlikle İşlem Yapılmamaktadır.)

Kitap, dergi ve benzer süreli yayınlar için alınması gereken ISBN ve ISSN numaraları, Kültür ve Turizm Bakanlığı-Kütüphaneler Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

(Tel: 0312 309 90 01 – 309 90 05 )

 

Bir önceki yazımız olan Garanti Belgesi başlıklı makalemizde Garanti Belgeleri, Garanti Belgesi Alımı ve Garanti Belgesi Almak için Gerekli Evraklar hakkında bilgiler verilmektedir.