Marka Başvurusu için Türkiye’de tek yetkili kurum Ankara’da bulunan Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Marka başvuru online ve/veya elden teslim olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır.

marka_basvurusu

Marka başvurusu yapıldıktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu Marka Uzmanı tarafından yaklaşık 2-3 aylık inceleme sürecine dahil olmaktadır.  Marka tescil başvurusu, başvuru tarihinden itibaren normal şartlarda 6-8 ay içinde tescillenmektedir.

Marka Başvurusu Logo Örneği;

Marka başvuru logo örneği Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen standardı 7×7 yada 5X5 (300 dpi) jpg formatındadır. Şekil, kelime, rakamların tek tek ve/veya bir arada kombinasyonları ile oluşturulan marka başvurusu örneği kullanılmaktadır.

Marka Tescil  Başvuru Formu;

Marka başvuru işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu İnternet sayfasında belirlenen sıra ve yetkilendirilmiş marka vekili aracılığı ile online başvuru formu üzerinde doldurularak elektronik ortamda yapılmalıdır.

Online başvurusu formlarında Marka başvurusu sahibine ait bilgiler ( Ad – Soyad, Ticaret unvanı, Adres, TC Kimlik No, Vergi Dairesi, Vergi Numarası ) Marka başvurusu logo örneği Marka başvurusu mal ve hizmet listesinden belirlenmiş sınıflandırma ve Marka vekiline ait bilgiler ile ödeme dekontunun yer alması zorunludur.  

MARKANIZIN ÜCRETSİZ ARAŞTIRILMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ…


Araştıracak Marka İsimleri

Bir önceki yazımız olan Marka Tescili başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.