Marka Tescil bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan, kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar gibi her türlü işaretlerdir.

Marka Tescil “Marka, mal veya ambalajı ile birlikte tescil ettirilebilir. Bu durumda mal veya ambalajın tescili marka sahibine mal veya ambalaj için inhisarı bir hak sağlamaz.” Tescilli bir markanın ayırt edici karakterini değiştirmeden, farklı unsurlarla kullanılması, markayı kullanma kabul edilir. Tescilli bir marka, başkasına devredilebilir, miras yoluyla intikal edebilir, kullanma hakkı lisans konusu olabilir, rehin edilebilir ve teminat olarak gösterebilir.marka_tescili_nasil yapilir

Türkiye’de markalar 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK hükümlerine göre korunmaktadır. Markaların 556 Sayılı KHK’nin etkili korumasından yararlanabilmesi için Marka Tescil ‘li olmak zorundadır.

Marka Tescil Alma Aşamaları ;

Marka Tescil Alma Türk Patent Enstitüsü’ne yapılacak başvuru işlemleri ile yaklaşık 8 ile 12 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Marka Tescil Alma başvurunuz yapıldıktan sonra, ilgili uzmanlar tarafından 8 ay incelenir ve markanız ilana çıkar,  3 aylık ilan süresi bitikten sonra markanızla ilgili noksan evraklar tamamlandıktan sonra markanız tescil edilir.

Marka Tescil Alma işlemleri iki aşamada tescil edilmektedir. Ücretlendirme ilk başvuru aşamasında ödenir ikinci aşamada tescil ücreti ödenir. Türk Patent Enstitüsü tarafından Markanız tescil edildikten itibaren 10 yıl boyunca sizin adınıza korunacaktır.

Markanızı koruma altına aldıktan sonra başka bir firmaya devir etme hakkınızda bulunmaktadır. 10 yılın sonunda markanızı tekrar kullanmaya karar verdiğinizde markanızı yenilemeniz gerekmektedir. Yenilemez iseniz başka firmalar sizin büyüttüğünüz emek verdiğiniz çocuğunuz gibi baktığınız markanızı sizin elinizden alabilirler.

Marka Tescil Alma  ticaret unvanları ve işletme adları farklı kanunlar ile tescilli olsa bile, Marka olarak Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmedikçe marka korumasından yararlanamaz.

“Marka Tescil Alma” kullanılan isim, logo/şekil ve/veya ayırt edici işaretin aynısının veya karıştırılacak derecede benzerlerinin kullanılmasını engelleyen en önemli yoldur.