Marka Tescil Aşaması ve Süreci ‘ne geçilmeden önce ön araştırma ve marka sorgulamasının yapılması marka için önemlidir.

Benzerlik taraması yapılan ve tescillenebilirlik derecesine sahip ibareler için sektörlerine uygun olarak belirlenmiş mal ve hizmet sınıflandırması yapılmak suretiyle ve bu sınıflandırmaya göre T.C Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenmiş ücretlerin ödenmesini takiben firmanın kullanmak üzere hazırladığı marka logosu veya marka sloganı için online olarak başvuru yapılmaktadır.

Marka Tescil Aşaması ve Süreci

Marka başvurusu yapıldıktan sonra T.C Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde inceleme sürecine dahil edilmektedir. Yaklaşık 2-3 aylık inceleme süreci tamamlandığında herhangi bir olumsuz karar olmaması halinde marka başvurusu için ilan aşamasına geçilmektedir.

İlan süresi 2 ay olup, 3. şahıslarca marka ilan aşaması sürecinde itiraz edilebilecektir. İtiraz olmaması durumunda marka tescil aşamasına geçilmekte ve marka tescil belgesi hazırlanmaktadır.

Marka başvurusu inceleme aşamasında olumsuz karar verilmesi ya da ilan aşamasında itiraz olması halinde marka başvurusu sahibinin itiraz ve kararlara karşı itiraz hakkı doğmaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Marka Devir İşlemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.