Marka tescil işlemi ülkemizde TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ nezdinde yapılmaktadır.

Marka tescil işlemi BAŞVURU ve TESCİL olmak üzere 2 aşamalıdır.

Marka tescil başvurusu işlemi ön araştırma, sınıf belirleme, logo seçimi ile birlikte marka tescilinin talep edildiği aşamadır.marka_tescil_ucretleri

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ tarafından marka tescil işleminin kabul edilmesi için en önemli şartlardan biri marka tescil başvuru ücretinin ödenmesidir.

Marka tescil ücreti ödemesi banka havalesi, eft ya da kredi kartı ile yapılabilmektedir. Marka tescil başvurusu için diğer gerekli olan, marka görseli, sınıflandırma, başvuru sahibi bilgileri ile marka tescil başvuru ücretinin ödendiğini gösteren dekont’ un sunulması ile işlem başlatılmakta ve marka tescil başvurusu için ilgili tescil başvuru no’ su alınmaktadır. Bu başvuru kayıtlara alınarak TPE uzmanlarına sevk edilmektedir.

Marka tescil başvuru ücreti ödemesi kim tarafından yapıldı ise TPE tarafından ilgili işleme ait fatura kısa zamanda düzenlenmekte ve ödemeyi yapan kişi/kuruluşa ulaştırılmaktadır.

Marka tescil başvurusu yapıldıktan, marka tescil başvuru ücreti ödendikten ve bu ödemeye ilişkin fatura düzenlendikten sonra marka tescil başvuru dosyası TPE uzmanına ulaştırılmakta ve inceleme sürecine dâhil olmaktadır.

Marka tescil başvurusu inceleme süreci olan yaklaşık 5-6 aylık süre sonunda TPE uzmanınca verilen karar doğrultusunda ilan edilmekte 3 ay süre ile 3.şahısların itirazına açılmaktadır. Bu aşamada marka tescili için bir ücret ödemesi söz konusu değildir.

3 aylık ilan/itiraz süreci tamamlanan marka tescil başvurusuna ilgili süre içerisinde herhangi bir itiraz olmaması halinde marka tescil başvurusu tescil işlemlerinin tamamlanması için Tescil Dairesine sevk edilmektedir. Bu aşamada da herhangi bir ücret ödemesi söz konusu değildir.

Marka tescil başvurusu için tescil ücreti ödenmesine ilişkin resmi yazı başvuru sahibine ulaştıktan sonraki 2 ay içerisinde marka tescil ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde marka tescil işlemi tamamlanamaz ve marka tescillenemez.

2 aşamada ödenen marka tescil ücreti 10 yıllık korumayı kapsamaktadır.

10 yıl içerisinde marka tescil ücreti ödemesi gerekmemektedir. 10 yıl sona ermeden bir sonraki 10 yıllık koruma sürecine dâhil olabilmesi için marka tescil yenileme ücreti ödenmesi gerekmektedir.

10 yıllık koruma süresi içerisinde başvuru sahibi adres, unvan, nev’i, veraset intikal, devir, lisans, itiraz, yurt dışı tescil işlemi süreçlerine dâhil olmak isterse bu işlemler için ilgili marka tescil ücretini ödemesi gerekmektedir.

Marka görselinde ve/ya sınıflandırmadaki değişiklikler için ise başvuru sahibi yeni marka tescil işlemi süreci başlatmalı ve marka tescil ücretini yeni marka için ilgili yıl için ödemelidir.