26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü

Dünya toplumlarının sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik gelişiminde önemli rol oynayan fikri ve sınaî mülkiyet hakları her yıl 26 Nisan’da farklı bir boyutuyla kamuoyu gündemine taşınıyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın ( WIPO ) kuruluş anlaşmasının yürürlüğe girdiği gün olan 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü, her yıl değişik bir temayla tüm üye ülkelerde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle fikri mülkiyet konusuna bir kez daha dikkat çekiyor.26-nisan-dunya-fikri-mulkiyet-gunu

WIPO tarafından belirlenen bu yılki tema ise belki de hiç kimsenin ilgisiz kalamayacağı “Müzik”

Müziğin ve yaratıcıları olan sanatçıların toplum hayatına sağladıkları katkıların bu defa fikri mülkiyet yönüyle değerlendirilmesi amaçlanıyor.

Fikri ve sınaî hakların etkin ve yaygın kullanılması, etik ve ahlaki boyutuyla ele alınarak bu yönde bir davranış kültürü oluşturulması konusunda tüm ilgili kesimlere önemli görevler düşüyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Günü kapsamında, 27 Nisan’da Türk Patent Enstitüsü Konferans Salonunda bir etkinlik düzenleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu bir konser gerçekleştirecek. Konsere ilgili herkes davetlidir.

26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü etkinlikleri, fikri mülkiyetin önemine dikkat çekmenin yanı sıra, dünyaya, toplumların hayatına yön veren yaratıcı, yenilikçi, üretken düşüncenin cesaretlendirilmesi ve teşvik edilmesi amacına hizmet ediyor.

Kaynak : Türk Patent Enstitüsü