Türk Patent Enstitüsü 13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek 44. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarına 3 yerli buluşçumuz ve buluşlarıyla katılım sağlıyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) himayesinde düzenlenen 40 ülkeden 700 civarında buluşçunun katılacağı fuarda çeşitli alanlarda yüksek teknoloji içeren veya günlük hayata ilişkin pratik çözümler sunan özgün yeni buluşlar buluşçuları tarafından tanıtılacak.44-cenevre-uluslararasi-bulus-fuari

Sanayicilerin, yatırımcıların, iş adamlarının da ilgisini çeken fuar buluşların uluslararası tanıtımına hatta hayata geçirilebilmesi için finansman desteği bulunmasına olanak sağlayabiliyor.

Fuar çerçevesinde, tanıtılan buluşlar arasından seçilecek buluşlara çeşitli kategorilerde ödüller verilecek. Ödül verilecek buluşlar, 85 uzmandan oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilerek belirlenecek.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen fuarda tanıtılan buluşçularımızdan, Doç. Dr. Devrim PESEN OKVUR’un “Hücre biyolojisinde uzaklığa bağlı etkileşimlerin araştırılması için mikroakışkan cihazı” ve Hüseyin Deniz GÜNGÖR’ün “Tank davulu akord yapılanması” Altın Madalya, Abdullah TUNCEL’in  “Kilitli mantolama yöntemi” Gümüş Madalya ile ödüllendirildi.

Ayrıca, üç buluşçumuz Çin Buluşçular Birliği Özel Ödülüne layık görülmüş, Doç. Dr. Devrim PESEN OKVUR’ un buluşu İran Buluşçular ve Araştırmacılar Enstitüsü Özel Ödülü ile ödüllendirilmişti.

Türk Patent Enstitüsü standında bu yıl tanıtılacak buluşçularımız ve buluşları şöyle:

Buluşçu: Adem ARIBAŞ & Gürçağ ÖZLER

Buluş: Katlanabilir demonte kutu tuğla sistemi.

Bu buluş, demonte, lego esaslı bir yapıya sahip bölme veya oda veya alanın oluşturulmasını sağlayan, yüzey parçalarının birleştirilmesi ile oluşan kutu tuğla sistemiyle ilgilidir. Buluşa konu kolayca katlanabilen modüler yapıdaki tuğla sistemiyle üst, üste dizilerek duvar, pano, panel, oda vb. yapı oluşturulması, özellikle de fuar stantları ve ev/ofis içinde alçıpanın yerini alabilecek alternatif bir yeni bölme/oda oluşturacak yapılanma amaçlanmıştır. Yüzey malzemesinin içe katlanabilmeyi sağlayan esnek yaylı “L” menteşe ve dışa katlanmayı sağlayan esnek, yaylı “U” menteşelerle yan yüzeylerinden birleştirilmesi ile kutu tuğla oluşturulmaktadır.  Birbirinden bağımsız kutu tuğlaların, geçme kilit kısmı ve alttaki kutunun yuvarlak kısmın girdiği kilit yuvası alanıyla alt-üst olarak diğer bir deyişle dişili-erkekli birleştirilmesiyle ise 3 boyutlu, istenilen bölme veya oda veya alanın oluşturulması sağlanmaktadır.

Buluşçu: Şahin ÖNER

Buluş: Kavşaklarda kontrolü sağlayan bilgi panosu yapılanması.

Kavşaklarda, sürücülerin yaklaştığı trafik ışığının o andaki durumunu, sürücülere önceden bildirerek kontrolü arttıran, sürücülerin kırmızı ışığa yakalanma ihtimalini minimuma düşüren ve geçiş üstünlüğü olan araçların kırmızı ışıkta beklemesini engellemeye yarayan bir bilgi panosu yapılanmasıdır. Hangi tarihte ve saatte, hangi direğin hangi renkte, kaç saniye yanacağı bilgisi olan sinyal planına göre kavşaktaki tüm ışıkları yöneten ve kontrol eden yönetim kontrol birimi, bahsedilen yönetim kontrol birimi ile iletişim halinde olan ve yönetim kontrol biriminden aldığı verilerle sürücüleri kavşağın son durumu hakkında bilgilendiren bilgi panosu ve yönetim kontrol birimi, bilgi panosu ve geçiş üstünlüğü olan araçların birbirleriyle veri alış verişi yapmasını sağlayan haberleşme elemanı içermesi ile ilgilidir.

Buluşçu: Necat EMİRCAN

Buluş: Akışkanlığı düşük ürünler için elastik iç torbalı ve valf mekanizmalı ambalaj.

Mevcut buluş, esnek bir hazne içinde ambalajlanan düşük akışkanlığa sahip ketçap, mayonez, hardal vb. gıda veya gıda olmayan ürünlerin bir akış deliğinden dışarıya akıtılmasını kolayca ve ambalaj içinde ürün bırakılmadan yapılmasını sağlayan ve bu işlemi ürünü hava ile hiç temas ettirmeksizin gerçekleştiren ambalaj içi yapılanmasıdır. Kapak içine yerleştirilen ve sıkma anında hazneden dışarıya hava çıkışını kesen, serbest bırakma anında ise hazne içine hava girişini sağlayan bir valf mekanizması ile esnek hazne içine yerleştirilen ve içinde hiç hava bulunmayan bir ortamda ürünün muhafaza edildiği aseptik iç torba içermektedir.