Genel olarak tanınmış markalar bir kişiye veya girişime, güvence, kalite, reklam gücü, yaygın bir dağıtım ağına bağlı, müşteri ve diğer sübjektif ilgi ve ilişkiler ayrımı yapılmadan coğrafi sınır, kültür ve yaş farkı gözetilmeksizin aynı çevredekilerce refleks halinde beliren bir çağrışım şeklinde tanımlanabilir.marka_slogan_tescili

Tanınmış Marka İşlemleri, tanınmış marka statüsü talep eden marka sahibince hazırlanacak  tanınmış marka kriterleri esas alınmak suretiyle başlatılmaktadır.

T.C Türk Patent ve Marka Kurumu Markalar Dairesi Başkanlığı, markanın halk tarafından tanınmışlık düzeyini, markanın herkes tarafından bilinirliğini, markanın, malın potansiyel ve fiili kullanıcılarının da ötesinde ulaşmış olduğu genel tanınmışlık düzeyini aşağıdaki kriterler çerçevesinde değerlendirir ve nihai kararı yayımlar. Tanınmış marka işlemleri bu şekilde tamamlanmaktadır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Marka Hakkına Tecavüz Durumları başlıklı makalemizde İsim Hakkının Ihlali, İsim ve Telif Hakkı İhlali ve Marka Hakkına Tecavüz hakkında bilgiler verilmektedir.