Yurtdışı Marka Tescili ülkemizin de üyesi olduğu Madrid Protokolü üye ülkeleri arasındaki uygulama esasları doğrultusunda Türkiye’de tescilli ya da tescil başvurusu olan bir markanın yurt dışında, uluslararası arenada tescillenmesini sağlayan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.uluslararasi_marka_tescili

Merkezi İsviçre’de bulunan WIPO – DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET TEŞKİLATI tarafından organize edilen bu sistemin en önemli avantajları, tek bir başvuru, tek bir başvuru dosyası, tek bir başvuru numarası, tek bir dil ve tek bir ücret ödenmesi ile Madrid Protokolü üye ülkelerinin tamamı ya da bir kısmı için marka tescil talebinde bulunulmasıdır.

Yurtdışı Marka Tescilinin ön şartı, tescili talep edilecek markanın Türkiye’de tescilli ya da başvuru aşamasında olmasıdır. Yurtdışı marka zorunluluğu ya da ulusal markaya bağımlılık olarak tanımlanan bu durum Yurtdışı başvurunun yapılmasını takip eden 5 yıl boyunca devam etmektedir.

Ulusal başvuruda mevcut başvuru sahibi bilgileri; unvan ve adres bilgileri, marka örneği ile ürün ve hizmet sınıflandırmasının birebir aynı olması gerekmektedir. Uluslararası Marka Tescilinde Kabul Ofisi olarak hareket eden Türk Patent Enstitüsü uluslararası marka tescil başvuru dosyasını şekli olarak incelemekte ve herhangi bir eksikliği bulunmayan uluslararası marka tescil başvurularının WIPO – Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’na ulaştırılmasını sağlamaktadır.

WIPO – Uluslararası Ofis’e ulaşan Yurtdışı marka tescil dosyaları tescil numarası alarak sisteme kaydedilmekte ve tescil talebinde bulunulan ülkelerin ilgili ofislerine ülke mevzuatı doğrultusunda incelenmek üzere gönderilmektedir.

Ülke ofislerinin başvuru tarihi itibariyle 18 aylık süre içerisinde olumlu ya da olumsuz kararlarını bildirmeleri gerekmektedir. Koruma süresi başvuru tarihi itibariyle 10 yıldır.

Koruma süresi boyunca devir, lisans, yenileme, unvan, nev’i ve adres değişikliklerine açık olmasıdır.

MARKANIZIN ÜCRETSİZ ARAŞTIRILMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ...

  Adınız Soyadınız (*)

  Firma Ünvanınız (*)

  Telefon Numaranız (*)

  Faks Numaranız (*)

  E-mail Adresiniz (*)

  Web Siteniz

  Araştırılacak Marka Adı 1 (*)

  Araştırılacak Marka Adı 2

  Araştırılacak Marka Adı 3

  Araştırılacak Marka Adı 4

  Araştırılacak Marka Adı 5

  Markanın Kullanılacağı Mal ve Hizmetler

  Araştırma Sonuçları
  E-Posta İle BildirimFaks İle Bildirim

  Ek Not / Açıklama

  Güvenlik Kodu
  captcha