Marka Slogan Tescili Doğru seçilmiş bir marka ürün ve hizmetin tüketiciye ulaşmasında en önemli köprüdür. Markası ile tanınan ürün ve hizmet tüketicinin tercihinde etkin rol oynamaktadır.

Marka Slogan Tescili

Ürün ve hizmetin algılanmasını kolaylaştıran ve ürün ve hizmetin kalitesini ortaya koyan marka; ad–soyad, kelime, işaret, kısaltma, rakam, renk, logo ve bunların kombineleri ile oluşturulmaktadır.

Tüketicinin görsel algısına hitap eden “kelime, işaret, rakam, renk” ve bunların kombinleri’nin yanı sıra sessel algı, kulakta bıraktığı izlenim de bir marka için önemlidir. Akılda kalıcılığı pekiştirmekte, altını çizmektedir. Bu da doğru slogan tercihi ile olmaktadır.

Firma öncelikle markasıyla sonra sloganıyla zihinlerde kalıcı olur. Markanın bilinmesi, tanınması, kitlelere ulaşması reklam, tanıtım faaliyetlerinde “SLOGAN” kullanımı ile tüketicinin algısında yer edinmesi kolaylaştırılmakta ve görsel etiketten daha güçlü bir izlenim oluşturmaktadır.

Marka bilinilirliği açısından olmazsa olmaz olarak değerlendirilen SLOGAN, ürün ve hizmetin güçlü yapısını da ortaya koymaktadır.
Sloganlar sadece firmalar tarafından değil, özel ve kamu kuruluşları, üniversiteler, hastaneler, oteller, toplum kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri, danışmanlık firmaları için de büyük önem taşımaktadır.

Markanın gücünü ve etkisini arttıran SLOGAN’ lar marka ile ya da ayrı olarak marka tesciline konu olmaktadır. Marka slogan tescili olarak tanımlanmaktadır.Marka tescili genel tanımında olduğu şekliyle ayırt edici özellik göstererek ürün ve hizmetlerin birbirinden ayrımını sağlayan sloganlar marka slogan tescili olarak kaydedilmektedir.

Öncelikle, belirlenen sloganın bir başka firma, kişi, kurum tarafından kullanılıp kullanılmadığının tespiti için marka araştırma ve benzerlik sorgulaması yapılması önemlidir. Bu da vekil büro tarafından özel marka programı ile raporlandırılmaktadır.

Orijinal olduğu belirlenen slogan için marka slogan tescil işlemleri başlatılmaktadır. Slogan sahibi yine marka sahibi olacaktır. Ürün ve hizmet grupları 45 sınıflık mal listesi dahilinde belirlenecek ve Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ilgili yıl için sınıf sayısına göre belirlenen başvuru ücreti ödemesi yapılarak başvuru online olarak tamamlanmaktadır.

Başvuru tarihi itibariyle başlayan hak sahipliği marka tescilinde olduğu gibi, marka slogan tescilinde de 10 yıl süreli olup, her 10 yılda bir marka slogan sahibi talebi doğrultusunda yenilemeye açıktır. 

MARKANIZIN ÜCRETSİZ ARAŞTIRILMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ…

Bir önceki yazımız olan Tanınmış Marka İşlemleri başlıklı makalemizde Paris Sözleşmesi Tanınmış Marka, Tanınmış Marka Arama ve Tanınmış Marka Başvuru Dilekçesi hakkında bilgiler verilmektedir.