İncelemeli ve İncelemesiz Patent Nedir ? diyebilmemiz için Patent başvuru sahibinin “tekniğin bilinen durumunun araştırılması” işleminin ardından Türk Patent enstitüsüne incelemeli patent talebini 3 ay içinde bildirmezse araştırma raporu dikkate alınmaksızın incelemesiz patent başvurusu kabul edilir. Bu durum ise başvuru sahibine 7 yıllık incelemesiz patent hakkı kazandıracaktır.İncelemeli ve İncelemesiz Patent Nedir ?

7 yıl içinde patent başvuru sahibi uluslararası inceleme talebinde bulunarak patent hakkını incelemeli patente çevirebilir. Eğer başvuru sahibi inceleme talebinde bulunursa Türk Patent enstitüsü 6 aylık yayın süresinin sonunda uluslararası inceleme kuruluşuna başvuruyu gönderir.

İnceleme raporu olumlu sonuçlanırsa belge düzenleme aşamasına geçilir ve 20 yıl sahipliği yaratılır. Rapor olumsuz olursa 2 kez daha talep edilebilir. Gelen üç raporda olumsuz olursa başvuru reddedilir.

Bir önceki yazımız olan Patent Tescil başlıklı makalemizde Ankara Patent Tescil, Marka Patent Tescil ve Marka Patent Tescil Ankara hakkında bilgiler verilmektedir.