Patent Tescil Yenileme işlemi, Patent Mevzuatı gereğince koruma süresi sonunda olmamaktadır.

Patent Tescil Yenileme işlemi ilgili patentin geçerli olduğu koruma süresi olan; incelemesiz patentlerde 7 yıl, incelemeli patentlerde 20 yıl, boyunca başvuru tarihine istinaden her yıl bir kereliğe mahsus olmak üzere yıllık patent sicil kayıt yenileme işlemi olarak tanımlanmaktadır.patent_tescil__yenileme_islemleri

Koruma süresi boyunca devam eden bu yıllık patent tescil yenileme işlemi koruma süresi sonunda, 7 ya da 20 yıl sonunda sona ermektedir.

Yıllık Patent Tescil Yenileme Ücretleri her yıl Türk Patent Enstitüsü tarafından ilgili yılın Ocak ayında belirlenmekte ve ilgili Resmi Gazetede ilan edilmektedir.

Patentinin geçerliliğini devam ettirmek isteyen tescil sahibi, kendisi ya da varsa vekili tarafından patent tescil yenileme sürecini takip etmeli ve ilgili yasal süre içerisinde o yıla ait patent tescil yenileme ücretini ödemelidir.

551 sayılı Patent Koruma mevzuatı gereğince patent tescil yenileme işleminde yasal süre başvuru tarihinden önceki 6 ay içinde başlamaktadır ve bu süreçte patent tescil yenileme ücreti listede ilan edilen ücret olarak ödenmektedir.

İlgili tarihten 6 ay sonrasına kadar da cezalı olarak patent tescil yenileme ücreti ödemesi yapılarak patentin geçerliliği devam ettirilebilmektedir. Cezalı patent tescil yenileme ücreti yine ilgili yıla ait normal ücret üzerine eklenecek miktar doğrultusunda ödenmelidir.

Cezalı sürenin sona ermesi ile patent yenileme ödeme yapılmaması halinde patentin geçerliliği düşmekte ve patent hükümsüz kabul edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Patent Tescil başlıklı makalemizde Ankara Patent Tescil, Marka Patent Tescil ve Marka Patent Tescil Ankara hakkında bilgiler verilmektedir.