İncelemeli Patent Tescil başvurusu yapılmasını takiben, Türk Patent Enstitüsü tarafından şekli olarak yani dosyada yer alan “tarifname, istemler, özet ve varsa teknik çizimlerin” birbirine uyumu ve Türk Patent Enstitüsü tarafından istenilen formatta olup olmadığı ile istenilen diğer evrakların ve ödemelerin eksik olup olmadığı kontrolünü takiben incelenen patent dosyası, herhangi bir şekli eksiklik bulunmaması durumunda araştırma raporu talebi ve araştırma raporunun hazırlanması sürecine girmektedir. incelemeli_patent_tescili

Araştırma raporunun olumlu olması üzerine sistem tercihi incelemeli patent sistemi olarak belirlenmektedir.

Bu aşamada araştırma raporu ile sistem tercihi 6 aylık süre ile Patent Bülteninde ilan edilmektedir.

İlan aşamasında ve inceleme raporunda herhangi bir olumsuz durum olmaması halinde incelemeli patent belgesi hazırlanacaktır.

İncelemeli Patent Koruma süresi başvuru tarihi itibariyle 20 yıldır. Yenileme işlemine tabi değildir. Diğer Patent Koruma Süreleri ise İncelemesiz Patent 7 yıl, Faydalı Model ise 10 yıl koruma sağlar.

Bir önceki yazımız olan Patent Tescil başlıklı makalemizde Ankara Patent Tescil, Marka Patent Tescil ve Marka Patent Tescil Ankara hakkında bilgiler verilmektedir.