Buluş Nedir?  Buluş tarım dâhil sanayideki teknik bir problemin çözümü olarak tanımlanır. Yeni bir düşünce, yöntem ya da aygıt üretmektir. Yeni bir düşünceyle bir probleme çözüm bulunabilir ya da eskisi geliştirilebilir.bulus_nedir

Buluş konusu, buluş sahibi ya da başvuru sahibi tarafından

–         Yenilik esası,

–         Tekniğin bilinen durumunun aşılması

–         Sanayiye uygulanabilirlik

şartları doğrultusunda tüm özellikleri açıklayan patent başvurusu dosyası hazırlanır ve T.C Türk Patent ve Marka Kurumuna sunulur.

Buluş şekli olarak incelenmesi yapılan patent başvurusu herhangi bir şekli eksiklik tespit edilmemesi halinde araştırma raporu talebi sürecine dâhil edilir.

Patent başvurusu araştırma raporu ile birlikte  6 ay süre ile ilan edilerek  3.şahısların itirazına ya da patent başvurusu sahibinin araştırma raporuna itirazı amacıyla T.C Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Patent Bülteni’nde ilan edilir.

Bu aşamada 3 ay süre içerisinde patent başvurusu için patent başvurusu sahibi tarafından inceleme raporu talebi yapılmalıdır.

İncelemeli sistem tercihi yapılması durumunda patent başvurusu araştırma raporu doğrultusunda tespit edilen öncelikli patentler ile teknik incelemeye tabi tutulur.

Bu inceleme sürecini takiben incelemeli patent belgesi edinilmesine ilişkin değerlendirme yapılır ve patent başvurusu, başvuru tarihi itibariyle 20 yıl koruma süresi ile incelemeli patent olarak tescil edilir.

İncelemesiz patent sistemi, 10/01/2017 öncesi başvurular için devam etmekte olup, 10/01/2017 tarihi itibariyle işleme alınacak başvurular için uygulamadan kaldırılmıştır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Patent Sorgulama ve Araştırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.